Czym jest Basaltina?

Basaltina jest jasno szarym bazaltem znanym i używanym od wieków. Jest to skała lita, pochodzenia wulkanicznego, powstała podczas tak zwanej orogenezy alpejskiej. Stosowana jako materiał budowlany i drogowy, posiada bardzo wysokie parametry fizyko-chemiczne i mechaniczne, które czynią go uniwersalnym materiałem w każdej szerokości geograficznej. Specjalistyczne badania laboratoryjne oraz przykłady budowli sprzed wieków w dobrej kondycji, dowodzą świetnych właściwości naszego produktu. Ma gęstą i jednolitą strukturę, oraz jest mrozoodporna i kwasoodporna.

W zależności od kierunku cięcia bryły bazaltu, wyróżniamy dwie odmiany Basaltiny:

Classico, w której naturalna porowatość materiału układa się horyzontalnie,

Selcino, gdzie porowatość jest bardziej nieregularna.

Tak w przypadku Basaltiny Classico jak i Selcino występują różne faktury powierzchni materiału nadane w procesie produkcji. Najbardziej znane to:

  • Diamantato – faktura po cięciu bryły piłą lub liną diamentową. Charakteryzuje się surową powierzchnią i obecnością naturalnych wgłębień,
  • Levigato czyli szlifowana. Ma gładszą fakturę od Diamantato,
  • Anticato czyli szczotkowana; jej powierzchnia jest gładka ale posiada naturalne nierówności i wgłębienia, wskazując na antyczny charakter kamienia,
  • Lucidato czyli polerowana.

Wszystkie rodzaje Basaltiny mogą być w wersji szpachlowanej, czyli Stuccato, z wypełnieniem naturalnej porowatości specjalnym cementem lub żywicą w kolorze cementu.

Przez wieki z sukcesem wykorzystywano Basaltinę zarówno w zastosowaniach handlowych jak i mieszkaniowych, gdzie szary kolor pozwalał na łączenie różnych materiałów budowlanych. Kamień ten stosuje się zarówno na zewnątrz jak i we wnętrzach obiektów. Nowoczesne zakłady obróbki firmy Basaltina pozwalają na produkcję różnorodnych elementów kamiennych, o różnych fakturach powierzchni materiału: – polerowanej – szlifowanej (mat) – groszkowanej – szpachlowanej etc. Wszystko to sprawia, że jasnoszara Basaltina ma wiele twarzy, a jej dyskretny urok w naturalny sposób wzbogaca każdą aranżację i jest atutem w rękach architekta i projektanta wnętrz.

Przykłady zastosowań Basaltiny: